Environmentální výchova
Základním cílem EVVO je přispět k utváření takových postojů člověka k prostředí, které by vedly k udržitelnému rozvoji života a lidské civilizace na Zemi.
Environmentální výchova je integrována do jednotlivých vyučovacích předmětů, zejména přírodovědných. Průřezové téma Environmentální výchova je součástí Školního vzdělávacího programu na základě Rámcového vzdělávacího plánu.
Cíle EVVO na škole:
- vést žáky k takovému myšlení a jednání, které je v souladu s udržitelností rozvoje a uvědomění si vlastní zodpovědnosti za další vývoj
- vést žáky k ekologicky zodpovědnému přístupu k běžným denním činnostem
- objektivně informovat studenty o stavu a vývoji životního prostředí z hlediska udržitelného rozvoje a vést je k vytváření vlastních názorů a postojů
- propojovat poznatky a zkušenosti z různých oborů a uplatňovat tyto poznatky při řešení konkrétních environmentálních problémů v praxi
- naučit studenty vnímat místo, ve kterém žijí a cítit vlastní zodpovědnost za změny, které v něm probíhají
- postupná ekologizace provozu školy a jejího okolí
- vést žáky k třídění odpadu
EVVO v chodu školy:
- vychází z požadavků RVP a je součástí ŠVP
- integrováno v jednotlivých předmětech (také v souvislosti s mezinárodním programem Ekoškola)
- realizováno také projekty v jednotlivých ročnících
- mimo vyučování
- sběr PET-lahví, papíru, použitých baterií, vysloužilých elektrozařízení, víček z PET-lahví
- třídění odpadu (plasty, papír, bioodpad, baterie, elektroodpad, směs)
- pořádání ekokonference pro ZŠ a SŠ
- péče o přírodní zahradu
- účast na krajské konferenci badatelských projektů EVVO
- zapojení v mezinárodním programu Ekoškola
- účast na Dni Země
- spolupráce s mimoškolními organizacemi
- OZO Ostrava, Ekoškola, Recyklohraní, ZOO Ostrava, střediska ekologické výchovy, Elektrowin, Ecobat
Projekty:
- Voda (tercie, 1. ročníky)
- Odpady (primy, 1. ročníky
- Ekostopa (tercie)
- Ropa (kvarty)
- Fyzika okolo nás (kvarty)
- Globální problémy a nerovnováha ve světě (1. ročníky)
- Energie (3. ročníky)
Exkurze:
- ZOO Ostrava (prima, tercie, seminář)
- společnost OZO (sekundy)
- Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy (sekundy)
- Hornické muzeum Landek (kvarty)
- arboretum Nový Dvůr u Opavy (I. ročníky)
- přírodní rezervace rybník Štěpán (II. ročníky)
- přírodní památka Turkov (seminář z biologie)
Mgr. Martin Fluksa
Sbírka vybitých baterií, PET láhví a víček
Naše škola se v rámci programu environmentální výchovy zapojuje do třídění odpadu, sběru PET lahví, sběru vybitých monočlánků a baterií.
Sběrem víček z PET lahví jsme přispívali k zakoupení senzorů na kontinuální měření glykémie pro děti nemocné cukrovkou pod záštitou Občanského sdružení Dítě s diabetem a na léčbu vývojové poruchy nervové soustavy – mikrocefalii. V letošním školním roce 2020/2021 tímto sběrem přispíváme zdravotně znevýhodněným lidem Rehabilitačního centra v Hrabyni, na léčebnou metodu KLIM-THERAPY k léčbě vývojových poruch nervové soustavy a lidem v zemích třetího světa. Projekt Charity Hrabyně se nazývá "Pomáhejte s námi!"(více na www.hrabyne.charita.cz).
Připojme se tedy k této užitečné a smysluplné sbírce.
Odkazy na weby s environmentální tématikou
Koše na tříděný odpad
Nejčastější mýty o třídění odpadu
Sběr vysloužilých spotřebičů
14.06.2021
Vážky jsou elegantní skupinou hmyzu, která je v přírodě nepřehlédnutelná. Jejich larvy, nymfy, mají vystřelovací čelist, kterou dosahují nejvyšší rychlosti, jaká kdy byla u hmyzu zaznamenána.
07.05.2021
Ve středu 28. dubna se dva týmy z naší školy zúčastnily již 26. ročníku Ekologické olympiády, který se letos zabýval velmi aktuálním tématem sucha a klimatických změn. Formou letošního ročníku byl online test a „poznávačka“, kterou následovala tzv. malá maturita. Pro náležitou přípravu si měly týmy zhlédnout sérii online seminářů zaměřených právě na téma globálního oteplování a jeho dopadů na lidstvo i na přírodu.
08.02.2021
Ropa není jen palivem a základní surovinou při výrobě plastů, je všude kolem nás a bez ní bychom si život na zemi jen ztěžka představili. Studenti sexty A si v rámci hodin chemie připravili na toto téma zajímavá videa.
19.01.2021
Málokdy se zastavíme, abychom se kolem sebe rozhlédli a uvědomili si, jak se svět kolem nás mění. Kupříkladu svět rostlin je dynamický, tajuplný a i když to často uniká naší pozornosti, hýří pohybem.
05.01.2021
V rámci biologického semináře jsme měli za úkol objevovat a zdokumentovat přírodu poblíž našeho bydliště. Podnikli jsme dvě či více biologických výprav do vzdálenosti 5 a 10 km, během kterých jsme zkoumali a poznávali zajímavé přírodní úkazy, rostliny a živočichy. Zároveň jsme si vybrali pro nás nejzajímavější a nejdůležitější organismus (tzv. rodinné stříbro), tedy něco, o čem si myslíme, že je pro člověka a přírodu velice důležité a cenné, blíže jsme jej popsali, zjistili jeho historii, využití a význam.
17.12.2020
V pondělí 7. 12. 2020 proběhl již 11. ročník soutěžní Ekokonference – tentokrát však online formou.
16.01.2020
Termín konání akce: 1. 10. 2019 - 31. 8. 2020
Harmonogram projektu: říjen 2019 - srpen 2020
16.01.2020
Talentovaní středoškoláci z našeho regionu si vyzkoušeli, jak velký skok je přesun ze školní lavice za řečnický pult a jaké to je být vysokoškolákem.
06.12.2019
V pondělí 2. 12. 2019 proběhl na naší škole již desátý ročník soutěžní Ekokonference. Tématem letošního ročníku byly Vodní biotopy a mokřady jako významné prvky naší krajiny.
16.10.2019
Dne 3. 10. 2019 jsme uspořádali školení primánů o tříděném odpadu. Měli jsme pro ně připravený kvíz na tabletech, kde odpovídali na jednoduché otázky ohledně tříděného odpadu a prezentaci, kterou prezentovaly dvě studentky oktávy A. Studenti se dozvěděli něco nového z oblasti environmentalistiky z naší zajímavé prezentace.
Eliška Venhudová, kvinta B
27.06.2019
Dne 18. 6. 2019 jsme se s panem učitelem Fluksou a se zástupci Ekotýmu (Adéla Popelková, Gabriela Jochcová, Magdaléna Machová, Karolína Žáková, Markéta Nováková a Veronika Prokopová) vydali do Prahy, abychom si zde vyzvedli získané ocenění a titul Ekoškoly.
30.04.2019
Dne 24. 4. 2019 se v Ostravě-Porubě na Hlavní třídě konal významný a tradiční Den Země. Z našeho gymnázia se dobrovolníci nejen z řad ekotýmu jali od rána až do pozdního odpoledne vytrvale a s nadšením reprezentovat naši školu a popularizovat vědu. Měli jsme připraveno nemálo fyzikálních, chemických i biologických pokusů, z nichž největší úspěch mělo vajíčko, které se nikomu nedařilo rozbít (až na pár výjimek) a příprava kyslíku s fascinující vodní parou, ze které měly radost především malé děti. Ty si mohly také vyzkoušet svou sílu na měřícím systému Vernier, který mimo jiné měřil obsah CO2 a O2 ve vydechovaném vzduchu a v okolní atmosféře. Středisko volného času Korunka poté pozvalo všechny dobrovolníky na oběd, který nás posilnil na dlouhé odpoledne.
17.04.2019
Ve čtvrtek 11. 4. 2019 se tři naše studentky – Kateřina Lachnitová (sexta A), Gabriela Jochcová a Adéla Popelková (kvinta A) – vydaly do Bartošovic reprezentovat naši školu v krajském kole Ekologické olympiády.
04.04.2019
Dne 27. 3. jsme se zúčastnili Badatelské konference projektů EVVO, na kterou se sjeli středoškoláci z celého kraje. Letošní již jedenáctý ročník hostilo Gymnázium v Karviné.
10.12.2018
Harmonogram projektu: říjen 2018 - srpen 2019
08.12.2018
V pondělí 3. 12. proběhl na naší škole 9. ročník soutěžní Ekokonference pro žáky 8. a 9. ročníků základních škol. Letošní téma bylo věnováno Mimořádně významným stromům a stromořadím jako důležitým prvkům naší historie a krajiny.
19.11.2018
Dne 7. 11. 2018 se vybraní zástupci naší školy vydali na akademii pořádanou organizací Plant for the Planet. Tato organizace šíří informace o problémech, které se týkají klimatické krize naší planety Země. Naši studenti si vyslechli zajímavou přednášku o tom, co je to klimatické krize a v čem spočívá práce organizace Plant for the Planet. Poté se zúčastnili dvou skupinových aktivit.
20.10.2018
Ve dnech 9. a 12. října 2018 navštívili zástupci Ekotýmu nejnižší ročníky a připravili si pro ně výukovou lekci na téma třídění odpadu. Studenti si zopakovali zásady správného třídění, dozvěděli se, k čemu je vlastně dobrá recyklace a přicházeli s vlastními nápady, jak vzniku zbytečného odpadu zabránit.
26.09.2018
Členka Ekotýmu Ema Ostřížková (Sexta B) se minulý školní rok přihlásila na Letní školu environmentalistiky – LESEM. Spolu s dalšími 13 účastníky z celé České a Slovenské republiky byla vybrána a první červencový týden se tak mohla těšit na naučný pobyt na Horním mlýně ve Křtinách v blízkosti Brna.