gyohavl.cz  en.gyohavl.cz  
Gymnázium Olgy Havlové, Ostrava-PorubaFAKULTNÍ ŠKOLA OSTRAVSKÉ UNIVERZITY, PŘIDRUŽENÁ ŠKOLA UNESCO

Týden s katalánskými partnery na naší škole

V neděli 30. května po dvacáté hodině večerní přijela skupina 25 katalánských studentů se svými čtyřmi učiteli na svinovské nádraží, kde je již netrpělivě očekávali studenti naší školy. Během jízdy vlakem z Prahy do Ostravy upravil katalánský učitel hudební výchovy Ovidi píseň Jarka Nohavici „Tři čuníci“ pro některé nástroje orchestru. Ve vestibulu nádraží jsme zahráli a zazpívali písničku nejen pro přivítání studentů, ale také pro pobavení všech dalších cestujících. Zpívalo se samozřejmě anglicky.

Naši hosté byli ubytováni v českých rodinách u svých kamarádů, kteří využili stejné možnosti při návštěvě Španělska v dubnu 2010.

Program celého týdne byl velmi pestrý.


DEN 1

V pondělí, po oficiálním přijetí na naší škole za účasti zástupců krajského úřadu, následovaly workshopy:

  • Getting to know
  • Ostrava a Česká republika
  • Jazykový workshop
  • Zkouška orchestru

V odpoledních hodinách jsme se přesunuli do centra města, kde nás čekala prohlídka Divadla Antonína Dvořáka, procházka městem a vyhlídková radniční věž.


DEN 2

Úterý bylo ve znamení dalších workshopů.

Školu jsme provoněli typicky českými pokrmy, v učebně výtvarné výchovy studentům rostlo pod rukama keramické dílo - nástěnné puzzle s motivy projektu - a orchestr poctivě trénoval na závěrečnou slavnost. O Leoši Janáčkoví, Jarkovi Nohavicovi a cimbálové muzice se katalánští studenti dozvídali v hudební dílně pod vedením paní profesorky Blažkové.


DEN 3

Ve středu jsme vyrazili na celodenní výlet do rožnovského Valašského muzea v přírodě, Kopřivnického technického muzea a do Štramberku na hrad. Počasí nám vůbec nepřálo, ale exkurze byly zajímavé.


DEN 4

Ve čtvrtek měli naši katalánští kamarádi na programu exkurzi do pivovaru. Odpoledne bylo vyvrcholením celého týdne.

Studenti sexty B si připravili loutkové divadelní představení ve dvou jazycích. Česky pro klienty Domova pro seniory „Slunečnice“ a anglicky pro partnery, rodiče a hosty.

V hodinách VV s paní profesorkou Martinou Kornasovou vyráběli loutky, souběžně studentka Pavlína Spurná psala text pohádky, v níž vystupují typicky české nadpřirozené postavy a v hodinách anglického jazyka pohádku přeložili.. Zkoušelo se v každé volné chvilce. Představení dopadlo výborně.

Skupina septimy A a B si připravila činoherní představení, v němž rovněž představili české pohádkové postavy. Také jejich vystoupení sklidilo velký úspěch.

Zpěvem vystoupení doplnil školní pěvecký sbor a na závěr zahrál česko-katalánský orchestr. Vyvrcholením celého odpoledne byla jedna katalánská píseň a Nohavicova píseň „Tři čuníci“. Ovidi dokončil aranžmá obou skladeb ve čtvrtek ráno, na dopolední zkoušce předal instrumentalistům notové party a odpoledne se již hrálo. Vzpomínali jsme na W. A. Mozarta, který dopisoval předehru k opeře Don Giovanni těsně před světovou premiérou. Rozepsal partituru a naši čeští muzikanti zahráli bravurně předehru přímo z listu. Ne nadarmo se říká: „Co Čech, to muzikant“.

Píseň „Tři čuníci“ se stala pro tento projekt symbolickou.


DEN 5

Závěrečný den se katálánští studenti učili hrát typické české hry a tančit folklórní tance, českou polku i jiné temperamentní tance.

Díky RNDr.Zuzaně Kozubové si mohli katalánští studenti prohlédnout ostravské MiniUni, projít si zákoutí Slezskoostravského hradu a navštívit Hornické muzeum v Petřkovicích, a to dokonce se španělsky mluvícím průvodcem.

V sobotu ráno, v 5.45, slyšelo svinovské nádraží opět „Tři čuníky“ v podání padesátičlenného sboru hostů a našich studentů. Loučení bylo velmi dojemné.

Spolupráce s katalánskou školou se ukázala být velmi přínosná a proto všichni věříme, že budeme ve spolupráci i nadále pokračovat.

Comenius tým
 

Veškeré video a fotodokumentace je na stránkách projektu:

http://sites.google.com/site/legendsalive08/spanish-students-visit-to-ostrava
http://sites.google.com/site/legendsalive08/

Naše gymnázium

Gymnázium Olgy Havlové, Ostrava-Poruba
Adresa: Marie Majerové 1691
708 00 Ostrava-Poruba