Díky spolupráci se Slezskou univerzitou v Opavě se šest vybraných studentů našeho gymnázia mohlo zúčastnit historicko-kulturní exkurze do Maďarska. Ta byla realizována v rámci projektu Popularizace nejnovějších výzkumných a vědeckých výsledků ÚHV FPF SU v oblasti historických věd v rámci středoevropské komparace.
Pod vedením paní doktorky Karly Vymětalové a primátora i profesora v jedné osobě pana Zdeňka Jiráska jsme navštívili řadu významných památek, galerií a muzeí. Akce se rovněž účastnilo dalších pět středních škol z různých koutů Slezska a Moravy.
První zastávkou v našem nabitém programu byla Ostřihom, která patří k nejstarším městům země a která byla v minulosti hlavním městem Uher. Zde jsme se podívali do majestátní baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Vojtěcha Pražského.
Úterní dopoledne jsme strávili v Aquincu – archeologické pozůstatky římského města a vojenského tábora. Odpoledne nás naši průvodci zavedli do netradiční synagogy, kde jsme vyslechli přednášku o židech a mohli jsme se seznámit s liturgickými a tradičními předměty.
Další den pak patřil nejznámější budapešťské památce – Rybářské baště, ze které byl působivý výhled na oba břehy Dunaje. Zde jsme se podívali do Chrámu sv. Štěpána a navštívili Maďarskou národní galerii s výstavou impresionistů a dekadentů.
Mezi nejoblíbenější akce celého programu patřila komentovaná projížďka lodí po Dunaji, díky níž jsme si mohli znovu prohlédnout námi navštívené památky, ale také se seznámit s budovami, které jsme neměli čas sami prozkoumat. Z lodi jsme se mohli kochat novogotickou budovou Parlamentu, kterou jsme viděli i uvnitř. Součástí prohlídky je i expozice s korunovačními klenoty.
Během zpáteční cesty jsme navštívili Visegrád, který se rozkládá 35 km od Budapešti. Zde jsme se mohli projít po troskách významného hradu, který byl v minulosti místem významných politických jednání.
Závěrem bych chtěla už jen poděkovat organizátorům za velmi povedenou exkurzi!
Lucie Pavelková