gyohavl.cz  en.gyohavl.cz  
Gymnázium Olgy Havlové, Ostrava-PorubaFAKULTNÍ ŠKOLA OSTRAVSKÉ UNIVERZITY, PŘIDRUŽENÁ ŠKOLA UNESCO

Debata o situaci na Ukrajině v rámci Evropských dnů handicapu

Termín konání akce: 6.10.2015

V prostorách našeho gymnázia se 6. října 2015 debatovalo o současné složité situaci na Ukrajině. O dopadech válečného konfliktu na péči a zabezpečení základních potřeb handicapovaných hovořili v rámci Evropských dnů handicapu zástupci ukrajinské neziskové organizace Ayurveda Mykola Duloglo a Volodymyr Dumanskyi. Pozvání organizátorů Evropských dnů handicapu přijal také ředitel Občanského institutu Roman Joch a kameraman České televize Luděk Ondruška. Ten přivezl dva dokumenty o životě ve válečné zóně Donbasu a z kyjevského Majdanu.

V úvodu pozdravila hosty ředitelka gymnázia Jana Huvarová a zástupkyně Eurocentra, které akci finančně podpořilo. Genezi konfliktu na Ukrajině a jeho geopolitické i historické souvislosti studentům osvětlil ve vstupním zamyšlení Roman Joch.
Mykola Duloglo
popsal, jak se pracuje na Ukrajině s handicapovanými dětmi a co jim nejvíc chybí. „Mnoho dětí se po černobylské havárii rodí s postižením. V souvislosti s probíhající válkou také přibývá zraněných a lidí, kteří musí podstupovat léčbu a rehabilitaci. V roce 1995 vytvořilo 40 rodin s postiženými dětmi organizaci Ayurveda. Teď máme už 230 rodin. Naším cílem je, aby měly plnohodnotný život i přesto, že jsou mnohdy těžce mentálně či fyzicky handicapované. Začali jsme pracovat i s lidmi, kteří se vrátili z válečného konfliktu,“ uvedl M. Duloglo, ředitel Ayurvedy. „Situace handicapovaných byla na Ukrajině složitá i v době míru. V Oděse registrujeme tisíce nucených přistěhovalců. Nejhůř jsou na tom rodiny s dětmi, senioři a postižení. Velice aktivní v pomoci jsou dobrovolníci, podnikatelé i armáda. Problémy máme s ubytováním, stravováním. Péče nebo vzdělávání handicapovaných dětí stojí bohužel úplně mimo hlavní proud,“ popsal V. Dumanskyi. Hlavním posláním sdružení Ayurveda je pomáhat lidem se zdravotním postižením najít uplatnění ve společnosti. „Podařilo se nám vybudovat a zajistit provoz rehabilitačního centra, vytvořit postupy pro rehabilitaci postižených osob a ve spolupráci s místní školou iniciovat projekty zaměřené na inkluzivní vzdělávání,“ doplnil M. Duloglo.
Osobní svědectví ukrajinských hostů doplnilo promítnutí dvou krátkých dokumentárních filmů Luďka Ondrušky. „Na Donbas jsem se dostal s organizací Člověk v tísni. Tamní lidé mi velmi učarovali. Žijí ve válečné zóně, maximálně si pomáhají a jsou neobyčejně vstřícní,“ řekl. „Beseda přinesla pohled na život handicapovaných zase z jiného úhlu. Zejména pro studenty, kterých se dopoledne sešla necelá stovka, to bylo jistě nové poznání,“ sdělila ředitelka Asociace Trigon Olga Rosenbergerová, která je hlavní manažerkou Evropských dnů handicapu.
Dopolední setkání bylo připraveno pro naše studenty - účastníky mezinárodního projektu Solidarita bez hranic, v němž spolupracuje Česká republika, Španělsko, Itálie, Německo, Turecko a Slovensko.

  • Publikováno: 7.10.2015

Fotografie

Naše gymnázium

Gymnázium Olgy Havlové, Ostrava-Poruba
Adresa: Marie Majerové 1691
708 00 Ostrava-Poruba