gyohavl.cz  en.gyohavl.cz  
Gymnázium Olgy Havlové, Ostrava-PorubaFAKULTNÍ ŠKOLA OSTRAVSKÉ UNIVERZITY, PŘIDRUŽENÁ ŠKOLA UNESCO

Daruj krev, daruješ život 2016

Termín konání akce: 16.3.2016

Krev je nejvzácnější tekutinou, která dokáže zázraky. Jejím darováním věnujete víc, dáváte s ní naději. Jediným plným odběrem (450 ml) můžete přispět k záchraně až čtyř lidských životů. Jelikož krev nelze ani vyrobit, je její dárcovství jedinou možností, jak ji získat. O to víc nás těší, že se celkem 18 našich studentů rozhodlo připojit ke svému učiteli a společně se již potřetí vydali bezplatně darovat krev.

V krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě nás přivítala marketingová pracovnice KC paní Kalužová, která se o nás po celou dobu starala a zahnala i ty největší obavy, které se tu a tam mezi studenty objevily. Po vstupní registraci čekal všechny kontrolní odběr zkumavky krve, která byla ihned vyšetřena, aby se ověřilo, že jsme aktuálně natolik zdrávi, abychom mohli daný den darovat krev. Jelikož se v den odběru dodržuje přísná dieta, měli všichni přítomní radost z následného občerstvení a teplého čaje. Po něm už přišel poslední rozhovor s lékařkami z KC a samotný odběr necelého půllitru krve. Následovalo doplnění energie formou tatranky, kávy či čokolády . Jelikož téměř všichni studenti absolvovali svůj první odběr, dostali odznak ve tvaru kapky krve, poukaz do kavárny v centru města a do jednoho obchodního řetězce. A spolu s nimi ještě spoustu upomínkových předmětů. Tou největší odměnou byl pro nás všechny ale fakt, že jsme všichni pomohli někomu neznámému, který krev potřeboval. To vše bezplatně, což je v době, kdy se rozmáhá darování krevních produktů za účelem výdělku, jistě hodno následování.

Odběr nakonec absolvovalo 11 studentů a jeden pedagog. Naši studenti během posledních tří společných návštěv darovali téměř 20 litrů krve. Všem patří velký dík.

Chcete-li přispět i vy, máte možnost vybrat si kterékoli krevní centrum v České republice. Času vám to vezme velmi málo, ale dobrý pocit z dobrého skutku, ten ve vás zůstane napořád.

http://www.darujikrev.cz/
http://www.fno.cz/krevni-centrum
 

  • Publikováno: 24.3.2016

Fotografie

Naše gymnázium

Gymnázium Olgy Havlové, Ostrava-Poruba
Adresa: Marie Majerové 1691
708 00 Ostrava-Poruba