Gymnázium Olgy Havlové, Ostrava-PorubaFAKULTNÍ ŠKOLA OSTRAVSKÉ UNIVERZITY, PŘIDRUŽENÁ ŠKOLA UNESCO

Český běh žen

Termín konání akce: 1.6.2013

Sobotní den nebyl v Ostravě jen oslavou dětí, ale i všech žen.

Moravskoslezská metropole hostila první ročník Českého běhu žen. Závod se má stát tradičním sportovním a společenským happeningem žen a dívek. Byla to první akce, která se hlásí ke kandidatuře Ostravy na titul Evropské město sportu 2014. Český běh žen měl lidi přesvědčit, že pohyb je důležitý a že sportovat může opravdu každý bez ohledu na finance. Unikátního závodu se mohli zúčastnit všechny ženy a dívky bez ohledu na věk či výkonnost. Běžkyně si mohly vybrat podle svých schopností z několika tras. Desetikilometrová byla určena zkušeným sportovkyním, na pět kilometrů dlouhý okruh se mohly vydat i začátečnice. Pro úplné nováčky byla připravena trasa v délce dva a půl kilometru, která se dala zvládnout formou indiánského běhu nebo nordic walking. Děti a rodiny se pak mohly vydat na okruhy v délce 60 až 300 metrů.

Nás může těšit, že se do akce zapojilo i 13 zástupkyň naší školy, z řad studentek, učitelek a jedné maminky. A o tom, že se naše děvčata neztratila, svědčí umístění Barbory Horákové z kvarty A, která zvládla trať na 2500 metrů za 12 minut a 1 vteřinu a ve své kategorii obsadila 9. místo z celkových 225 dívek. O tři místa a 13 vteřin za ní doběhla Anička Závodná ze stejné třídy. Ještě úctyhodnější výkon a výsledek si vyběhla zástupkyně předmětové komise anglického jazyka Šárka Kolková, která stejnou trať zvládla za 15 minut, bez jedné vteřiny, a obsadila v nejstarší kategorii (55 a více let) 2. místo. Nutno podotknout, že za sebou nechala přes 100 mnohem mladších běžkyň.

Všem účastnicím děkujeme a doufáme, že v příštím roce nás bude ještě více.